+48 662261380

Rudawy Janowickie

Ośrodek Wypoczynkowy Leśny Dwór oferuje sporo atrakcji na miejscu, ale jest też doskonałą bazą wypadową w Rudawy Janowickie i Rudawski Park Krajobrazowy, jak również na dalsze samochodowe wycieczki do Jeleniej Góry, Karpacza , Szklarskiej Poręby czy za granicę do Czech.

Rudawy charakteryzują się piękną rzeźbą terenu i niezliczoną liczbą atrakcji. Na pierwszym miejscu znajdują się tu zabytkowe pałace i zamki wybudowane między XII, a XIX wiekiem. Niektóre z nich są w doskonałym stanie, można je zwiedzać, a nawet skorzystać z oferty noclegowo - gastronomicznej. Na uwagę zasługują obiekty w Wojanowie, Łomnicy, Karpnikach, Bukowcu, Wojanowie - Bobrowie, Ciechanowicach, Janowicach Wielkich, Radomierzu, Pisarzowicach, Raszowie, Miedziance, Trzcińsku czy Bolczowie. Idąc w kierunku Zamku Bolczów warto przy okazji zwrócić uwagę na otaczający drzewostan - jest to pomnik przyrody, słynna aleja jarząbów szwedzkich, liczących sobie już 100 lat. Do spaceru szlakiem zabytków trzeba dołączyć także Dwór w Mniszkowie, Schronisko Szwajcarka, Dom Wdów oraz kościoły.
Jednym z najpiękniejszych miejsc Rudawskiego Parku Krajobrazowego są kolorowe jeziorka koło Wieściszowic. Związki chemiczne występujące w wodzie sprawiają, że akweny mają barwę purpurową, błękitną i zieloną. Natomiast w Trzcińsku znajduje się kilkadziesiąt hektarów torfowisk.Miłośnicy pieszych wędrówek mają do dyspozycji wiele kilometrów ścieżek, prowadzących przez punkty widokowe, lasy i formacje skalne. Jedną z najpopularniejszych skał jest Sokolik (642 m.n.p.m.). Aby dostać się na platformę widokową trzeba pokonać wiele żeliwnych schodków, ale trud wynagrodzi nam niesamowity widok na Karkonosze, Dolinę Bobru, część Rudaw Janowickich i Góry Kaczawskie. Sokolik jest także miejscem wspinaczki, często można spotkać tam amatorów tego sportu. Inne ciekawe skały to Krzyżna Góra (654 m n.p.m.), u stóp której leży schronisko Szwajcarka; skała Piec, z której zobaczymy Dolinę Janówki; a także Wielka Kopa (871 m n.p.m.) - najwyższy szczyt wschodniej części Rudaw.

Zwiedzając okoliczne miejscowości warto zwrócić uwagę na krzyże pokutne w Miedziance, Bukowcu, Raszowie, Janowicach Wielkich i Pisarzowicach. Krzyże były stawiane przez zabójców w miejscach zbrodni.
Rudawy Janowickie można przemierzać również rowerem, szlaki są oznakowane i prowadzą przez najciekawsze miejsca jak zamki, jeziorka, stawy, przełęcze i malownicze wsie. Na terenie Rudaw funkcjonują także szlaki konne - Sudecki i Rudawski. Prowadzą one przez malownicze miejsca, co jest dodatkowym atutem takiej formy wypoczynku. 


Rudawy Janowickie